Liceum Ogólnokształcące w Pilźnie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nasza szkoła
Historia
Patron
Artykuł o patronie
Nauczyciele i inni pracownicy szkoły
Samorząd uczniowski

Informacje
Kontakt
Podział godzin 2015/2016
Wychowawcy klas i profile
Harmonogram spotkań z rodzicami
Lekcje i przerwy
Wykaz podręczników na rok szkolny 2016/2017
Zasady rekrutacji 2016/2017
Imprezy archiwalne
Święto Szkoły - archiwum
Dzień Nauczyciela - archiwum
Studniówki - archiwum
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - archiwum
Dzień Unii Europejskiej - archiwum
Rajdy Turystyczne - archiwum
*** Historia szkoły ***
budynek liceumbocianie gniazdo
Początki funkcjonowania Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie sięgają końca stycznia 1945 roku. Wtedy to prof. K. Mazurkiewicz na podstawie upoważnienia pełnomocnika Rady Krajowej w Lublinie inż. Andreasika dokonał próbnych wpisów na listę uczniów, przyjmując zgłoszenia 157 osób. Zainicjował tym samym działalność zmierzającą do powołania pierwszej w wielowiekowej historii Pilzna szkoły średniej. Ideę tę poparło kilku światłych pilźnian: A. Jakóbczyk, S. Węgrzyn, W. Kula, A. Kawecki i A. Węgrzyn.

Rozpoczęto starania o uzyskanie akceptacji właściwych władz oświatowych. Efektem była decyzja Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego z dnia 10 lutego 1945 roku, zatwierdzająca działalność szkoły jako Filii I Gimnazjum im. K. Brodzińskiego w Tarnowie. Następnie dzięki poparciu kilku wpływowych obywateli (A. Tatoń, St. Kwiatkowski) decyzją Ministra Oświaty z 13 marca 1945 roku szkoła już jako Państwowe Gimnazjum i Liceum w Pilźnie uzyskała samodzielność. Funkcję dyrektora pełnili kolejno:

luty 1945 - 1954            Kazimierz Mazurkiewicz
1954 - 1956                    Stanisław Gaciarz
1956 - 1967                    Antoni Wójcik
1967 - 1968                    Józef Klucznik
1968 - 1973                    Władysław Rajchel
1973 - 1986                    Stanisław Kłok
1986 - 1991                    Maria Skopek
od 1991                           Marek Wojtuła

Szczególną rolę w dziejach szkoły odegrał jej pierwszy dyrektor pan Kazimierz Mazurkiewicz, w okresie wojny organizator tajnego nauczania na terenia Pilzna i okolic, a następnie główny inicjator działań zmierzających do powołania pierwszej w dziejach Pilzna średniej szkoły ogólnokształcącej. W początkowym okresie funkcjonowania szkoły istniały duże problemy kadrowe. Brakowało wykwalifikowanych nauczycieli, odpowiadających kryteriom ustalonym przez władze oświatowe. Jednak w wyniku podjętych kroków do pracy zgłosiło się kilku pedagogów. Byli to: Józef Mazurkiewicz, Zygmunt Ziaja, Kazimierz Ernest, Tadeusz Gola, Kazimierz Stańczykiewicz, Józef Obrocki, ks. dr Piotr Żuk, Maria Stańczykiewicz, Marian Bydłoń, Karolina Ożogowa, Feliks Woźniak, Maria i Kazimierz Fedykowie, Stanisława Wilgusz, Olga Cieśla. Niestety niektórzy z nich traktowali pracę w liceum w Pilźnie przejściowo, stąd duża płynność kadr. Pewna stabilizacja kadry nastąpiła dopiero w połowie lat 50-tych. Nazwiska obecnych nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły można znaleźć na stronie o kadrze.

Uwieńczeniem pracy ucznia w szkole średniej jest z pewnością egzamin dojrzałości. Pierwsza matura w LO w Pilźnie odbyła się w 1946 roku. Przystąpiło do niej 12 osób (wszyscy ją zdali). W następnych latach liczba abiturientów rosła. Średnio 42% kontynuowało naukę na studiach wyższych. Znaczna część pozostałych zdobywała wykształcenie w szkołach pomaturalnych. Wielu absolwentów naszego liceum to lekarze, prawnicy, ludzie nauki, kultury i sztuki znani na terenie całego kraju. Uczniowie szkoły brali i nadal biorą udział w różnych konkursach i olimpiadach przedmiotowych (matematycznych, literatury i języka polskiego, filozoficznych, chemicznych, geograficznych, historycznych, języków obcych, wiedzy religijnej, wiedzy o Unii Europejskiej, plastycznych, muzycznych).

Powołana przed laty placówka od początku była silnie związana z z lokalnym środowiskiem. Nie tylko prowadzi działalność dydaktyczną umożliwiającą przygotowanie się do podjęcia studiów, ale też wychowawczą, kształtując światłych i rozumnych obywateli społeczności pilzeńskiej i okolic. Młodzież naszego liceum przyczynia się do rozwoju życia kulturalnego, między innymi poprzez okolicznościowe akademie, wystawianie przedstawień teatralnych. Włączamy się również w różne akcje społeczne i charytatywne (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej, organizowanie zbiórek pieniężnych dla uczniów dotkniętych poważnymi chorobami). Wychowankowie pamiętając o swych korzeniach organizują zjazdy absolwentów i spotkania koleżeńskie. Podczas jednego z nich 3 maja 1991 roku szkoła otrzymała imię Sebastiana Petrycego, wybitnego pilźnianina oraz sztandar będący chlubą nas wszystkich.

A oto jak wygląda nasza szkoła dziś:

pracownia angielska
w roku szkolnym 2004/2005 powstało nowoczesne laboratorium językowe
pracownia informatyczna
od końca maja 2003 mamy nową salę informatyczną i multimedialną z nowoczesnym sprzętem
pracownia biologiczna
pracownia chemiczna
sala gimnastyczna
sala gimnastyczna oczywiście nowa, u góry wnętrze, a na dole "zewnętrze" :)
sala na zewnątrz  sala - wejście główne
widok na salę od strony szkoły                  a tu od strony ulicy Polnej (wejście główne)
w szkole

filmiki
Jesteśmy na Facebooku
zajrzyj do nas :) - profil LO PilznO


Jesteśmy na YouTube
oglądaj nas na kanałach
Liceum Pilzno oraz
Petrycy Tv


Filmy z występami

filmik z przedstawienia na przeglądzie teatralnym 2013Filmiki ze studniówki

Cztery pory roku w liceum w Pilźnie:

Wiosna i lato w LO PIlzno

Jesień w LO Pilzno

Zima w LO Pilzno

Nagranie z naszej szkoły:


MJ na systemie PHP fusion